Suuria jäte-eriä vastaanotetaan jätekeskuksissa
Suurten jäte-erien vastaanotto tapahtuu jätekeskusten vaakatoimistoilla ja ajoneuvovaaoilla. Jätekeskuksia LSJH:n toimialueella ovat
- Topinojan jätekeskus Turussa
- Korvenmäen jätekeskus Salossa
- Isosuon jätekeskus Raisiossa
- Rauhalan jätekeskus Paraisilla
Eri jätekeskuksissa vastaanotetaan hieman eri jätelajeja, lisätietoa suurten jäte-erien hinnastossa.
Huomioithan, että tiettyjen jätteiden kuljetuksen aikana tulee käyttää sähköistä siirtoasiakirjaa. Lisätietoa siirtoasiakirjoista
Vastaanotto jätekeskuksen vaakatoimistolla
Jätekeskusten vastaanotossa on suurille jäte-erille käytössä MaterialPort-toiminnanohjausjärjestelmä. Kuorman saapuessa vaakatoimistolle, henkilökunta täyttää kuorman tiedot järjestelmään.
Tarvittavia tietoja ovat muun muassa:
- Laskutussopimus/asiakas
- Jätteen tuottaja
- Noutopaikka ja kunta, jossa jäte on syntynyt
- Jätteen laatu (jätteen laadun perusteella henkilökunta arvioi jätteelle soveltuvan käsittelyn)
- Toiminta, jossa jäte on syntynyt
- Kuljetusliike
Jätteen tuottaja tai kuljetusliike voi myös itse käyttää MaterialPortia veloituksetta ja täyttää jätekuorman tiedot jo etukäteen MaterialPortiiin. Tämä nopeuttaa asiointia jätekeskuksessa. Henkilökunta tarkistaa tiedot vastaanotossa ja punnitsee ajoneuvon. Lisätietoa MaterialPortin käyttöönotosta saat ympäristösuunnittelija Kaisa Pesoselta (kaisa.pesonen@lsjh.fi).
Toistuvasti asioiville asiakkaille/kuljetusliikkeille voidaan myöntää myös itsepalvelupunnitukseen oikeus. Tällöin kuljettaja voi punnita kuorman jätekeskuksen ajoneuvovaa’alla älypuhelimen, tabletin tai ajoneuvopäätteen Google Chrome-nettiselaimeen avatun MaterialPortin kautta.
Vaakatoimiston henkilökunta opastaa ja auttaa aina tarvittaessa.
Punnitustositteet ja jätemääräraportit suoraan MaterialPortista
MaterialPortissa kaikki punnitustapahtumat ovat tallessa sekä saatavilla milloin ja missä tahansa, vaikkapa omalla toimistollasi:
- Ei enää kadonneita punnitustositteita – voit tulostaa punnitustositteen suoraan MaterialPortista.
- Apua laskuntarkistukseen – katso punnitustapahtuman tarkemmat tiedot suoraan MaterialPortista.
MaterialPortissa voi koostaa myös punnitustapahtumista raportin tarvittavilla rajauksilla. Raportin voi tallentaa Exceliin ja tarvittaessa tulostaa Excelistä.
Lisätietoa kaisa.pesonen@lsjh.fi