Muovisten hautakynttilöiden keräys laajenee

Hautakynttiläkeräyksen viime talven tulokset olivat rohkaisevia, joten keräys yhdessä seurakuntien kanssa jatkuu tänä talvena. Keräysmahdollisuutta tarjotaan kaikille Turun ja Salon seudun seurakunnille. – Ympäristöasiat on se tärkein asia miksi tähän keräykseen lähdimme, Merttu-Mari Huoponen Naantalin seurakuntayhtymästä kertoo.

Viime talven keräyskokeilun tulokset olivat rohkaisevia, joten Lounais-Suomen Jätehuolto tarjoaa hautakynttilöiden kierrätysmahdollisuutta koko toimialueelle Mynämäestä Saloon myös tänä talvena. Kynttilöitä kerätään tehostetusti marras – tammikuun ajan.

– Keräykseen kelpaavat kaikki perinteiset muoviset hautakynttilät, mutta mahdolliset metalliosat, kuten esimerkiksi kynttilähatut on poistettava ja lajiteltava erikseen, ympäristöasiantuntija Toni Tikkanen Lounais-Suomen Jätehuollosta kertoo.

Lounais-Suomen Jätehuolto toimittaa hautakynttilöiden muovikuoret Ekokemin muovinkierrätykseen, uusien muovituotteiden raaka-aineeksi. Tämän vuoksi on tärkeää, ettei keräykseen laiteta LED-kynttilöitä tai muita paristoja tai elektroniikkaa sisältäviä valoja.

Ympäristöteot tärkeitä

Keräyksessä jo mukana ovat Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä, Raision, Liedon, Nousiaisten ja Ruskon seurakunnat sekä Naantalin seurakuntayhtymä. Naantalin seurakuntayhtymällä muovisten hautakynttilöiden keräysastiat löytyvät Naantalin ja Rymättylän kirkkojen hautausmailta sekä Hakapellon kappelin hautausmaalta Naantalista. Noin 80 % kaikesta hautausmailla syntyvästä jätteestä on sesonkiaikana marras – tammikuussa kynttiläjätettä.

–  Ympäristöasiat on se tärkein asia miksi tähän keräykseen lähdimme. Saimme ympäristödiplomin vuosi sitten ja pyrimme toimimaan sen edellyttämällä tavalla myös hautausmaiden suhteen, Merttu-Mari Huoponen Naantalin seurakuntayhtymästä kertoo.

Keräys on vasta lähtökuopissa, ja Tikkanen laajentaa mielellään keräystä edelleen.

– Keräyksestä kiinnostuneet seurakunnat Turun ja Salon seudulta voivat vielä olla yhteydessä minuun, Tikkanen kertoo.

Lisätietoja:

Lounais-Suomen Jätehuolto
Ympäristöasiantuntija Toni Tikkanen, puh. 020 728 2116 tai toni.tikkanen@lsjh.fi

Naantalin seurakuntayhtymä
viestintäsihteeri Merttu-Mari Huoponen, puh. 040 130 8359 tai merttu-mari.huoponen@evl.fi

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä
suunnitteluhortonomi Heidi Grannas, heidi.grannas@evl.fi
Raision seurakunta
ympäristöasiantuntija Hannele Siltala, hannele.siltala@evl.fi

Liedon seurakuntahautausmaanhoitaja Laura Markula, laura.markula@evl.fi
Nousiaisten seurakunta
seurakuntapuutarhuri Anni-Kaisa Saarela, anni-kaisa.saarela@evl.fi

Ruskon seurakunta
talouspäällikkö Päivi Viirros, paivi.viirros@evl.fi