Pop up-sorteringsstation

Pop up-stationen tar emot små mängder avfall som kunden själv kan bära till platsen. Mer skrymmande avfall som ska transporteras med bil eller släpvagn ska föras direkt till en avfallscentral, sorteringsstation eller återvinningscentral.

Pop up-sorteringsstationen tar avgiftsfritt emot små mängder:

  • Farligt avfall från hushåll (bl.a. målarfärg, lim, lack, aerosoler)
  • Avlagda textilier (bl.a. trasiga skjortor, handdukar, lakan)
  • Småelektronik (bl.a. mobiltelefoner, eltandborstar)
  • Batterier
  • Lysrör och lågenergilampor

Pop up-sorteringsstationens tidtabeller

Skriv något av följande i sökrutan:

  • kommunens eller stadsdelens namn,
  • postnummer eller
  • datum (i formatet d.m.åååå, alltså t.ex. 1.3.2019).

Tidtabellssökning

  • Måndag 24.2.2020
  • 15:00-18:00Hirvensalo, ÅBOHarlax skola, Meteorgatan 1
  • Tisdag 25.2.2020
  • 15:00-18:00Runosbacken, ÅBOF.d. skola, Stoltgatan
  • Måndag 2.3.2020
  • 15:00-18:00Kisko, SALOToijan koulu, Vilikkalantie 7
  • Onsdag 4.3.2020
  • 15:00-18:00Kuusjoki, SALOKuusjoen koulu, Ylikulmantie 137
  • Tisdag 10.3.2020
  • 15:00-18:00Centrum, PEMARP-området för Pemars sommarteater, Hirsitie
  • Onsdag 11.3.2020
  • 15:00-18:00Tarvainen, VIRMOTarvaisten koulu Karjalantie 10
  • Tisdag 17.3.2020
  • 15:00-18:00Centrum, SALOHermannin koulun väistötilat, Ylhäistentie 2
  • Onsdag 18.3.2020
  • 15:00-18:00Karvetti, NÅDENDALKarvetin koulu, Teräskatu 2 A
  • Måndag 23.3.2020
  • 15:00-18:00Centrum, MARTTILARinki-ekopunkten, Metsäniityntie 9
  • Onsdag 25.3.2020
  • 15:00-18:00Kimito, KIMITOÖNKimitonejdens skola, Skolvägen 4
  • Måndag 30.3.2020
  • 15:00-18:00S:t Bertils, SALOKaivolan koulu, Passintie 8
  • Onsdag 1.4.2020
  • 15:00-18:00Ilpois, ÅBOIlpois skola, Laukkällsgatan 13
  • Onsdag 22.4.2020
  • 15:00-18:00Merimasku, NÅDENDALMerimaskun koulu, Iskolantie 9
  • Onsdag 6.5.2020
  • 15:00-18:00Centrum, SAUVOSauvon koulukeskus, Saustilantie 10
  • Onsdag 13.5.2020
  • 15:00-18:00Villnäs, MASKUAskaisten koulu, Askaistentie 700
  • Onsdag 23.9.2020
  • 15:00-18:00Kiikala, SALOKomisuon koulu, Suomusjärventie 151
  • Måndag 28.9.2020
  • 15:00-18:00Finby, SALOSärkisalon koulu, Pensalontie 1
  • Tisdag 29.9.2020
  • 15:00-18:00Lemo, MASKULemun koulu, Opinkuja 14
  • Måndag 5.10.2020
  • 15:00-18:00Centrum, RUSKOHiidenvainion koulu, Kuppikiventie 4
  • Onsdag 7.10.2020
  • 15:00-18:00Pansio, ÅBOPansio skola, Pernovägen 29
  • Måndag 12.10.2020
  • 15:00-18:00Centrum, AURAAuran yhtenäiskoulu, Urpontie 2
  • Måndag 19.10.2020
  • 15:00-18:00Tykö, SALOTeijon koulu, Teijontie 100
  • Tisdag 20.10.2020
  • 15:00-18:00Centrum, RESOVaisaaren koulu, Juhaninkuja 4
  • Måndag 26.10.2020
  • 15:00-18:00Karjala, VIRMOKarjalan koulu, Karjalankyläntie 114
  • Tisdag 27.10.2020
  • 15:00-18:00Centrum, NÅDENDALMuminparkeringen, Järveläntie 2
  • Måndag 2.11.2020
  • 15:00-18:00Centrum, SALOPajulan koulu, Pajulanrinne 6
  • Måndag 9.11.2020
  • 15:00-18:00Centrum, NOUSISHenrikin yhtenäiskoulu, Moisiontie 16
  • Tisdag 10.11.2020
  • 15:00-18:00Centrum, S:T KARINSValkeavuoren koulu, Aapiskuja 7
  • Måndag 16.11.2020
  • 15:00-18:00Laustis, ÅBOLaustis skola, Rådsgatan 7
  • Tisdag 17.11.2020
  • 15:00-18:00Hirvensalo, ÅBOSyvälahden koulu, Vanha Kakskerrantie 8
  • Tisdag 24.11.2020
  • 15:00-18:00Pahaniemi, ÅBOAunela skola, Studievägen 1
  • Onsdag 2.12.2020
  • 15:00-18:00Centrum, MASKUHemmingin koulu, Myllymäentie 127